Попередження

Небезпечний шкідник

                          Сарана - крилата небезпека

saranchСерйозну небезпеку сільськогосподарським культурам становлять саранові. Ці комахи найагресивніші та найшкідливіші у світі, особливо стадні види, яким властиві періодичні масові розмноження, що завдає великих збитків народному господарству.

Сарана - це спільна назва шкідливих видів комах ряду прямокрилих родини справжніх саранових. Представники цієї великої родини поширені на всіх материках Землі, крім Антарктиди, вони живуть у різних екосистемах - від арктичних тундр до пустель і тропічних джунглів.

В умовах України з родини саранових доволі поширені сарана італійська, або прус; перелітна, чи азійська, і підвид: середньоруська, мароканська та різні види кобилок: блакитнокрила, темнокрила, білосмугаста, чорносмугаста, безкрила, лучна та інші, загалом близько 20 видів.

Усі саранові належать до комах з неповним перетворенням, їхній розвиток відбувається без стадії лялечки, а личинки за зовнішніми ознаками та способом життя схожі з дорослими особинами.

Усі вони мають одне покоління й зимують у грунті в так званих ворочках, у кожній з яких міститься 20-24 і більше яєць. Самки відкладають яйця у ворочки в другій половині літа, починаючи з липня. Ворочки з яйцями вони розміщують у розпушеному грунті на глибині 3-3,5 см. Проте на солончаках, крейдяних схилах та інших місцях, які влітку дуже пересихають і перегріваються, яйцекладки часто концентруються в підсохлих екскрементах тварин, кротовинах, у землі, яку зі своїх ходів викидають назовні ховрахи та інші гризуни.

Після перезимівлі за температури 15...17°С протягом двох тижнів, у травні, розпочинається відродження личинок. Масовий вихід на поверхню відбувається за температури 23°С на глибині залягання ворочок. Залежно від температури повітря, личинки розвиваються 30-50 днів, линяють чотири-п'ять разів, поступово збільшуються й перетворюються на дорослу комаху.

 У спекотні дні тіло саранових випаровує велику кількість води, для поповнення якої вони поїдають рослини, тобто не через голод, а спонукані спрагою. Відомі випадки поїдання азійською сараною (під час нальотів) вологої білизни. 

Ненажерливість личинок зростає, коли вони переходять у старші віки, особливо за спекотної погоди (20...28°С). Надвисокі температури повітря часто спричиняють масовий рух личинок, зазвичай в одному напрямку, на пошуки соковитої рослинності, зокрема в посіви сільськогосподарських культур. Як водиться, з ранку куліги рухаються в північно-східному напрямку (рідше - в інших) слідом за тінню. На культурних рослинах вони об'їдають усі наземні частини, насамперед листя, на зернових - відгризають колоски, поїдають також і соковиті плоди. Особливу небезпеку для культур становлять зграї перелітних саранових. Дорослі саранові групами перелітають на відстані до кількох десятків кілометрів. Але під час сильних вітрів зграї стадних саранових може заносити ще далі, відомі випадки перельотів на відстань понад 200 км за добу.

Залежно від кількості личинок на одиницю площі, саранові утворюють стадну та одиночну фази. За невеликої кількості популяцій стадних саранових личинки й дорослі пруси ведуть індивідуальний спосіб життя й тримаються окремо. Перехід у стадну фазу спричинюється змінами погодних умов, коли через спекотну посушливу погоду рослинність грубіє й вигоряє. Личинки змушені скупчуватися в місцях, де ще є зелень. Згуртовані личинки дотикаються одна до одної і, як наслідок, виникає умовний рефлекс стадності. Утворення стадної форми відбувається поступово в три етапи: концентрація (збільшення щільності саранових на 1 м2), агрегація (концентрація личинок і їхній контакт між собою), грегарація (останній етап). 

Куліги личинок здатні знищувати на своєму шляху 40-100% рослинної маси. За добу зазвичай переміщуються на 30-50 м, рідше - на 150-200 м, а за всю личинкову фазу відходять від місць відродження на відстань до 3-4 км. Шкодочинність визначається розміром куліг і станом рослинності. Так, сарана в кількості 1000 екз. на м2 з'їдає 30 кг рослин у сухій масі. Хоча, як зазначалося вище, всі саранові - небезпечні фітофаги, тож у роки, коли їх надто багато, вони можуть завдавати сільськогосподарським посівам істотних збитків. Їхня шкодочинність проявляється не регулярно. Відома циклічність масового розмноження саранових: "хвилі" підвищеної кількості відповідають 11-річному циклу сонячної активності.

Враховуючи те, що більшість саранових живе й розмножується на цілинних занедбаних угіддях, пустирищах за високої кількості ворочок, найефективнішими заходами восени є проведення боронування, дискування або оранка всієї площі залежно від характеру її використання (перелоги, пасовища тощо). Важливо правильно здійснювати сівозміну, вчасно проводити агротехнічні й комплексні заходи, спрямовані на поліпшення стану пасовищ. 

У природних умовах сарана уражується кількома видами мікроспоридій, вірусами, нематодами, бактеріями, багатьма видами ентомопатогенних грибів. Велику роль у знищенні ворочок відіграють паразити й хижаки, а саме: личинки жуків-наривників, червоноголової шпанки, жужелиць, деяких мух. На яйцях та імаго сарани паразитують також кліщі й павуки.

Захисні обробки посівів проти саранових розпочинають за масової появи личинок першого віку. Обприскування проводять, коли італійського пруса налічують 2-3, а нестадних саранових-  10-15 екз. на м2. Основну масу личинок стадних саранових треба ліквідувати до закінчення розвитку третього - четвертого віків, до окрилення саранчуків слід завершити хімічні заходи. Обробки проводять вранці та ввечері, коли комахи сидять на рослинах. Кулігу, що рухається, обробляють на площі за 200-250 м від її "голови", охоплюючи по спіралі, що перевищує фронт куліги.

Для захисту посівів від саранових ефективні: Фастак, к.е., - 0,2 л/га, Ф'юрі, в.е., - 0,1-0,15 л/га, Карате Зеон, мк.с., - 0,15 (нестадні саранові) та 0,4 л/га (стадні саранові), Парашут, мк.с., - 0,5-0,75 л/га, Моспілан, р.п., - 0,05-0,075 кг/га, Димілін, з.п., - 0,9 л/га (кукурудза 8-10 листків, соняшник 12-18), Блискавка, к.е., - 0,2-0,25 л/га, Матч, к.е., - 0,15 л/га тощо. На землях несільськогосподарського призначення можна застосувати Актуал, к.е., - 1,5-2 л/га, Енжіо, мк.с., Залп, к.е., - 1,5 л/га. За температури повітря понад 25°С ефективніші фосфорорганічні інсектициди або суміші препаратів. На присадибних ділянках використовують ті препарати, які дозволені та можуть бути ефективними проти саранових.

Ринок пестицидів України наповнений у широкому асортименті та достатній кількості ефективними інсектицидами для знешкодження сарани в осередках надпорогової чисельності комах. 

Консультації з питань захисту посівів і відповідні рекомендації можна одержати в спеціалістів державних інспекцій захисту рослин в обласних і районних центрах.