Історія селища

arkaСелище засновано в 1805 - 1810 роках та спочатку мало назву Велика Маячка та було центром Маячківської волості.

Маячківська волость — адміністративно-територіальна одиниця Дніпровського повітуТаврійської губернії.

Станом на 1886 рік — складалася з 7 поселень, 5 сільських громад. Населення — 9508 осіб (4855 осіб чоловічої статі та 4653 — жіночої), 1516 дворових господарств.

cerkovСтаном на 1886 рік у селі Велика Маячка  мешкало 6430 осіб, налічувалось 1037 дворів, існували 2 православні церкви, єврейський молитовний будинок, 2 школи, поштова станція, 14 лавок, відбувались дві щорічних ярмарки та базари.  За 25 верст — плотницька майстерня.

Історія села

Посилання :

http://www.mycity.kherson.ua/hersonskij-kraj/cyurup/n-maychka.html . Нова Маячка - стаття з Великої радянської енциклопедії. Нова Маячка - стаття з Енциклопедичного словника Брокгауза і Ефрона /

Нова Маячка - селище міського типу. Розташована в 56 км від районного центру, в 22 км від  залізничної станції Брилівка на лінії Херсон - Джанкой, в 16 км від пристані Дніпряни. Населення - 7500 чоловік.

nova mayach1

Територія, на якій розташоване село, була заселена з давніх часів. Про це свідчать курганні поховання епохи міді (III тисячоліття до н. Е..), скіфські (V ст. до н. Е..) І гунно-аланське з конем (IV-V ст. Н. Е..), В якому виявлено залізну зброю, кінські вудила, прикраси з золота, срібла, бронзи, а також кам'яні скульптури кочовиків ХІ-ХІІІ ст. [1540, с. 17; 1876; 1877]. Нова Маячка заснована між 1805 і 1810 рр.. кріпаками з Курської, Чернігівської, Полтавської губерній [1253, с. 47], які, рятуючись від кріпосницького гніту і безземелля, переїзжали в таврійські степи. Станом на  1822 р.  село налічувало 370 дворів, де проживали близько 2100 жителя [260, л. 1].

У користуванні державних селян Нової Маячки перебувало 21,3 тис. десятин землі. Спочатку жителі села займалися скотарством, потім перейшли до землеробства - сіяли озиму та яру пшеницю. Проте скотарство не втратило свого значення і в наступні роки: в 1822 р. в селянських дворах налічувалося 2085 голів великої рогатої худоби, 3 тис. овець [246а, л. 1]. Першопоселенці користувалися землею на правах вільної оранки. У 1845 р. відбувся перший переділ землі за кількістю ревізьких душ. Починаючи з 1860 р., через кожні чотири роки проводилися т. н. переверстку, під час яких земля відбиралася у недоимщиков на строк до 4 років, що фактично призводило до обезземелюванню більшості селян.

До 80-х рр.. XIX ст. в селі не було медичних установ. Заможна частина населення Нової Маячки користувалася послугами лікарень Херсона. У 1885 р. була відкрита лікарня з інфекційним відділенням на 22 ліжок, де працювали два медпрацівника, в т. ч. 1 лікар. За даними перепису 1885 р., кількість грамотних в Новій Маячці становило 465 осіб (в т. ч. 40 жінок). У 1859 р. в селі була відкрита перша, в 1855 - друга, в 1862 - третя школи. Дві з них були земські (трьохкомплектна, де навчалося 333 хлопчика, і двухкомплектна - з 80 учнями, в їх числі 33 дівчинки), в третій - церковноприходській - 9 вчителів навчали 17 хлопчиків.

Відповідно до закону від 24 листопада 1866 р. за селянами Нової Маячки були закріплені раніше оброблювані ними землі. За закріплені наділи вони повинні були щорічно вносити до казни державний оброчний податок, який був збільшений додатковим (грошовим) збором. Відповідно до закону від 12 червня 1886 р. державні селяни переводилися на обов'язковий викуп. Сума викупних платежів в порівнянні з оброчним податком збільшувалася на 45 відсотків, і  обчислювалася 28,2 тис. руб. щорічно [1253, с. 48]. З 1885 р. Нова Маячка стає  волосним центром, в якому налічувалося 1286 селянських дворів, в яких проживало 6600 осіб. В кінці XIX в. в результаті повсюдного розвитку капіталізму в сільському господарстві картина соціального розшарування селянства в Новій Маячці чітко визначилася. За даними перепису 1884 р., в селі було 1286 господарств, з них  11 не займалися обробкою землі,250 засівали до 10 десятин, 495 - до 25 десятин, 304- до 50 десятин, і 126 - господарств понад 50 десятин. В залежності від отриманих прибутків селянські господарства отримували змогу залучати допоміжний інвентар для обробки землі, наприклад, група несіяних селян мала 29 коней і 4 воли, інші ж господарствамали у своєму розпорядженні 596 коней і 604 воли, а 25  господарств обробляли ділянки своїми силами без тягла[3 , с. 48, табл. Б-58, Б-60].

У період сільськогосподарських робіт у 89  господарствах  працювали наймити, де за виснажливу працю чоловіки отримували 35-40 копійок в день, жінки - 25-30 копійок. Частина селянських господарств орендувала землю, обробляючи її хазяйським інвентарем, за користування яким, як і за землю, доводилося віддавати власникові 50, а то і більше відсотків врожаю і 25 копійок з кожної десятини орендованого ділянки [1253, с. 47]. При цьому власники з кожним роком збільшували орендну плату. Якщо наприкінці 80-х років XIX ст. селяни платили за оренду однієї десятини землі 4 руб. 23 коп., То в 1905 р.-14 руб. [1586, с. 5, 6]. Крім того, за випас однієї пари волів поміщик стягував від 3 до 4 руб. в місяць [1253, с. 49]. Відсутність земельних ділянок і  пасовищ, відсутність тяглової сили і сільськогосподарського інвентарю, висока орендна плата, - все це приводило до того, що селяни погрязали в боргах [1482, с. 647; 1264, с. 373]. У 1905 р. боржниками були 954 господарства. Важке економічне становище більшості населення ускладнювався частими неврожаями. Так, з 1890 по 1913 рр.. селяни пережили шість неврожайних років. На початку XX ст. в селі продовжували розвиватися промисловість і торгівля, чому неабиякою мірою сприяло його розташування, близькість до Дніпра. Тут налічувалося до півсотні лавок і невеликих магазинів, два рази на рік збиралися ярмарки, на яких велику роль відігравала торгівля хлібом, який вивозили в Херсон для відправки за кордон. 45 вітряних і парових млини переробляли зерно на 80 тис. руб. на рік [1042, л. 108]. Збільшення виробництва зерна і продукції місцевих підприємств відбувалося за рахунок інтенсифікації найманої праці.

Напередодні Першої світової війни в Новій Маячці працювала лікарня, медичну допомогу населенню надавали 2 лікаря і 2 фельдшера. У 1913 р. в селі діяли 2 церковнопарафіяльні школи (4 вчителя) і 5 земських (одна - двухкомплектна і 4 - однокомплектні), де працювали 6 вчителів, а в 1915 р. була відкрита земська реміснича школа (4 вчителі та 29 учнів) [ 1253, с. 3-8].

Війна посилила і без того важке становище найбіднішого населення. Більше 800 працездатних чоловіків села пішло на фронт. Через брак робочих рук, постійних реквізицій коней, велика частина селянських господарств прийшла в занепад. Піднялися ціни на  продукти. Втративши годувальників, багато сімей голодували. Серед найбіднішої частини населення наростало невдоволення політикою царського уряду.

Але в березні 1918 р. село захопили німецько-австрійські окупанти. Ревком перейшов на нелегальне становище. Для боротьби з ворогами більшовики Нової Маячки організували партизанський загін, очолили його І. В. Леоненко і С. І. Десна. Кілька членів ревкому залишилися в селі для підпільної роботи [183, л. 8; 1632]. На допомогу їм більшовики Олешок прислали уродженця Нової Маячки А. Я. Недождія, який встановив тісні зв'язки з підпільниками Каховки і Олешок, допоміг створити у селі підпільну більшовицьку організацію. Влітку 1918 р. партизани вчинили напад на німецький гарнізон, дислокований в селі, і вибили з села німців, а гетьманську охорону обеззброїли [1497, с. 37, 44]. У серпні-вересні за ініціативою і за допомогою Херсонського військово-революційного комітету в Новій Маячці був організований підпільний ревком у складі 5 чоловік. Ревком був тісно пов'язаний з Херсонським окружним ревкомом. При ньому організований загін з 25 бійців (резерв становив 250 чоловік) [1184, с. 134-136]. Члени ревкому, більшовики виступали організаторами боротьби проти німецьких окупантів, яка посилилася до осені 1918 р. Партизани, яким допомагали жителі навколишніх сіл, успішно боролися із загарбниками. У листопаді 1918 р. село було повністю очищено від окупантів, але на початку 1919 р. Нова Маячка опинилася в зоні окупації англо-франко-грецьких інтервентів і білогвардійців. Бідняки йшли в партизанський загін А. Я. Недождія (створений 3 березня 1919 р.), який розгорнув нещадну боротьбу з інтервентами і білогвардійцями. Навесні 1919 р. в Нову Маячку увійшов кінний загін, в якому налічувалося понад 150 солдатів і офіцерів білої армії, що рухався на Перекоп. Новомаячковскіе підпільники через зв'язкового Г. Лященко сповістили мешканців села Чаплинки про наближення до них білогвардійців. Влаштувавши засідку, чаплінци повністю знищили білогвардійців. Незабаром діяльність партизанського загону поширилася далеко за межі повіту. В кінці лютого - початку березня 1919 р. в селі відновлена Радянська влада. Відновили роботу волосний і сільський ревкоми, на початку квітня 1919 р. були проведені вибори до Рад [573, л. 7]. У цей час почалася організація комнезамів - органів диктатури пролетаріату на селі, що зіграли, зокрема, важливу роль в організації відсічі наступаючим білогвардійським денікінським бандам (незаможники ставали бійцями Червоної Армії) [1184, с. 220; 573, л. 54].

Почалася робота по перетворенню старої школи в радянську єдину трудову школу, велика увага приділялася атеїстичної пропаганди. Члени Ради проводили велику роботу по зміцненню Радянської влади; записували добровольців у Червону Армію, заготовляли і відправляли для червоноармійців продукти та одяг. Вперше було проведено святкування Дня міжнародної солідарності трудящих - Першого травня. Трудяще селянство всіляко підтримувало заходи Радянської влади. Представники Нової Маячки брали активну участь в роботі першого повітового з'їзду Рад, який відбувся в Олешках в березні 1919 року [182, л. 3-5].

Проте влітку того ж року мирна передишка скінчилася. Село захопили денікінці. Знову розгорнули активні бойові дії проти ворога партизанські загони. 29 липня новомаячковскіе партизани, увірвавшись в Олешки, захопили 3 нові англійські гармати, великі запаси військового спорядження та обмундирування і звільнили з в'язниці більшовиків, а також мешканців найближчих сіл, заарештованих денікінської контррозвідкою [1497, с. 58, 59].

Партизанський загін Нової Маячки як ескадрону влився в 1-й Дніпровський селянський полк, сформований згідно з наказом повітового штабу з військових справ від 26 червня 1919 Через деякий час полк був реорганізований в 517-й стрілецький полк 58-ї дивізії. В ньому знаходилося близько 200 жителів Нової Маячки [573, л. 224; 1065, л. 5, 9; 1359, с. 25, 27].

У січні 1920 р. частини 13-ї армії звільнили село від денікінців. Створений тут ревком відразу ж приступив до відновлення господарства, розподілу нетрудових земель серед незаможних селян, 6 травня 1920 відбулися вибори до Ради селянських депутатів. До його складу увійшло 85 відсотків селян-бідняків [1156, с. 123]. Але вороги знову перешкодили мирному будівництва: на початку червня 1920 Нову Маячку захопили врангелівці. Вони принесли населенню знущання, терор, грабежі і насильство. У серпні 1920 р. в районі села відбувалися запеклі бої частин Червоної Армії з врангелівцями. Село неодноразово переходило з рук в руки. В кінці серпня 1920 р. 8-й латиська полк третій латиської стрілецької дивізії 13-ї армії звільнив село [1504, с. 330]. Але 30 серпня ворожий артдивізіон пішов в контрнаступ. Тоді червоні розвідники, зайнявши оборону на даху вітряка, відкрили кулеметний вогонь по атакуючому ворогові. За сміливі й спритні дії розвідник Алефанов був нагороджений орденом Червоного Прапора. Однак на початку вересня 1920 р. під натиском переважаючих сил противника полк змушений був відступити на правий берег Дніпра. 28 жовтня частини 51-ї дивізії визволили село [1150, с. 399, 457, 669].

У Новій Маячці був створений ревком. Налагоджуючи мирне життя села, він готував вибори до Рад. Боротьбу трудящих за відновлення економіки очолила партосередок (секретар С. М. Шепель) [45, л. 19, 89, 90]. В селі була створена профспілкова організація, що об'єднала 30 осіб, які брали участь у проведенні всіх заходів Радянської влади, надавали партосередку допомогу в підготовці та проведенні виборів до Рад. Активним помічником комуністів був комнезам, організований в жовтні 1920 р. Держава надавало допомогу бідноті, виділивши, зокрема, для весняної посівної 1921 130 тис. пудів зерна. Посівний матеріал в першу чергу був розподілений між членами КНС [548, л. 69], яких налічувалося 725 чоловік, переважно з числа найбідніших селян, серед них було 8 комуністів, 95 жінок [1042, л. 20, 21]. У тому ж році в селі була створена кузня, в якій працювало 36 осіб на ремонті сільськогосподарського інвентарю [1684]. Радянська влада дала незаможним селянам землю, але для обробки її у них не було сільськогосподарського інвентарю, тяглової сили. Тому селяни під час сільськогосподарських робіт об'єднувалися в супрягу (в Новій Маячці в перші повоєнні роки налічувалося 27 т. н. Двадцяток). У травні 1921 р. за допомогою комнезаму була перерозподілена земля серед безземельних селян, колишніх партизан та сімей червоноармійців, тоді ж було відкрито дитбудинок для безпритульних дітей [518, л. 135].

Здійснювалася націоналізація млинів, частини магазинів. Будинки заможних господарів займала біднота. У травні 1921 р. знову приступила до роботи кузня, в якій ремонтували конфіскований у куркулів інвентар, виготовляли борони та інші сільськогосподарські знаряддя. Комітет незаможних селян надавав допомогу бідняцьким господарствам в організації кооперативів.

6 березня 1921 в селі була організована перша виробнича сільськогосподарська артіль в складі 148 комнезамівців і демобілізованих червоноармійців. 29 липня 1921 Дніпровський повітовий земельний відділ вручив артілі посвідчення про відвід їй земель, інвентарю, хутірських будівель, що раніше належали купцю Обревко [509, л. 32] (з жовтня 1924 р. артіль стала називатися «Пам'ять Ілліча») [583, л. 131]. Великою подією в житті селян Нової Маячки була поява першого трактора, за кермо якого сів місцевий житель П. І. Руднєв. Хороший приклад у здійсненні колективізації показували комуністи і комсомольці. Вони першими вступали в кооперативні об'єднання. 30 вересня 1920 провели суботник - за день протравили 500 пудів зерна, допомогли підготуватися до сівби кільком червоноармійським сім'ям [1695]. У 1924 р. був пущений цегельний завод колишнього купця Короткова, на якому працювала артіль з декількох робочих [583, л. 14]. В кінці 1923 і січні 1924 рр.. при активній участі КНС було заготовлено більше 56 тис. пудів зерна [549, л. 19]. У 1923 р. виникло Новомаячковское кредитне кооперативне товариство, надавало у тимчасове користування біднякам сільськогосподарський інвентар, допомагало і грошима (тільки в квітні 1925 р. воно отримало 1 тис. руб. Для кредитування 54 господарств; 7060 руб. Було виділено 276 господарствам для придбання корму худобі, 900 руб. - на організацію племінної справи) [1156, с. 487]. Навесні 1923 р. в селі були створені: агроцентр (площею 50 десятин, він грав роль показового поля), прокатна станція, насіннєвий ділянку [673, л. 27]. До 1925 р. в основному були відновлені посівні площі. Організоване в 1925 р. меліоративне товариство «Вінсад» почало посадку винограду і плодових дерев на 121 гектарі піщаних грунтів. В селі діяли сільськогосподарські курси, де навчалося до 70 селян.

В кінці 1926 р. різними формами кооперації було охоплено вже 1217 селянських господарств, переважно бідняків. Значно розширився оборот сільськогосподарського кредитного товариства. Одночасно органи Радянської влади приділяли велику увагу налагодженню роботи закладів охорони здоров'я, народної освіти і культури. В селі працювала лікарня на 22 ліжок, де 2 лікаря і 2 фельдшера дбали про здоров'я трудящих. Разом з Радою, партійним осередком члени КНС, активісти села брали участь у вирішенні найважливішого питання - про охоплення навчанням всіх дітей шкільного віку. Комнезам видав розпорядження з вказівкою, щоб жодна дитина не залишався поза школою [636, л. 28, 29]. Розпочалися заняття в трудових школах. У 1920 р. відкрилася семирічна школа, де 9 вчителів навчали 152 учнів (75 хлопчиків і 77 дівчаток). У січні 1924 р. сільрада за допомогою КНС відкрив першу школу (на 40 місць) по ліквідації неписьменності серед дорослого населення [585, л. 19; 829, л. 6]. З ініціативи КНС вже в грудні 1920 р. в Новій Маячці були відкриті сельбуд, бібліотека, почав працювати культпросветкружок. Вчителі активно брали участь в обладнанні та роботі 4 хат-читалень, 3 клубів, бібліотеки, народного театру. В післявоєнні роки педколектив організував збір подарунків для поранених і хворих червоноармійців, вчителі читали лекції для населення, ставили вистави, грошові кошти від яких ішли на користь дітей місцевого дитбудинку. У березні 1922 р. на волосному вчительському з'їзді вирішили щомісяця відраховувати 2 проц. заробітної плати до фонду допомоги голодуючим дітям [518, л. 97; 829, л. 6; 1156, с. 193]. Після XV з'їзду ВКП (б), який підкреслив необхідність переходу до великого сільськогосподарського виробництва, заснованого на колективній праці і нової техніки, було організовано 6 сільськогосподарських артілей: «Перше жовтня», «Світова зоря«Нове суспільство», «Червона нива», «Червона зірка», «Красноармійський». На перших порах ці господарства були ще малопотужні, економічно слабкі. Наприклад, колгосп «Перше жовтня» мав 32,6 десятин землі, 4 вола і 4 корови, подібне становище було і в інших господарствах [678, л. 112, 113; 1156, с. 489, 490], сільськогосподарські роботи проводилися вручну, або за допомогою примітивних знарядь. У 1929 р. в Новій Маячці розгорнулася суцільна колективізація. Було створено ще кілька колгоспів: «Маяк соціалізму», ім. Петровського, ім. 12-річчя Жовтня. Всі артілі села обробляли 2840 га землі, під озимою пшеницею було зайнято 883 га. Сіяли переважно сортовим насінням. Уже тоді колгоспи збирали непогані врожаї. Так, в колгоспі «Красноармійський» урожай озимих становив 49 пудів з десятини, в той час як в одноосібних господарствах - тільки 18. На 15 вересня 1929 колгоспи здали державі 645 тонн хліба [1699].

Зміцненню економіки колгоспів сприяло створення в 1931 р. Новомаячковской МТС [339, л. 24], її машинний парк уже через 2 роки налічував 44 трактора.

Кулаки всіляко перешкоджали колективізації. Проникаючи в колгоспи, вони гальмували роботу, агітували за зрив контрактації сільськогосподарської продукції, настроюєте колгоспників проти робітничого класу. Здійснювали і відкриті терористичні акти: підпалювали будинки, стоги сіна та хліба, труїли худобу. Одного вечора, вистеживши комсомолку І. Масюткін, по-звірячому побили її, а потім кинули в колодязь. Дівчина врятувалася лише завдяки випадку. Рішенням селянського зборів ворогів колгоспного ладу виселили за межі району, конфіскували їх майно [185, л. 8, 9, 11; 1158-1159, с. 226]. Успішному завершенню колективізації сприяла широка масово-політична робота, яку проводила серед селян села парторганізація. На початок весняної сівби 1931 90 проц. населення було кооперувати [327, л. 261]. Активісти продовжували роз'яснювати значення і необхідність застосування нових форм роботи, виступали ініціаторами соцзмагання, ударництва. Протягом 30-х рр.. за участю комуністів здійснювалося об'єднання невеликих колгоспів села (напередодні війни в селі налічувалося 12 сільськогосподарських артілей: ім. Леніна, ім. Сталіна, ім. Орджонікідзе, ім. Кірова, ім. Фрунзе, ім. Петровського, ім. Шевченка, ім. XVII з'їзду ВКП (б) та інші). Поступово народжувалося нове ставлення до праці, ширилося соціалістичне змагання на колгоспних полях, тваринницьких фермах, збільшувалося число передовиків сільського господарства. У 1939 р. керівника тракторної бригади І. П. Козака за високі показники у праці та відмінну якість роботи преміювали легковим автомобілем, а шосте колгоспників-ударників були нагороджені медалями Всесоюзної сільськогосподарської виставки за отримання високого врожаю бавовни-сирцю - більше 8 цнт з 1 га і помідорів - по 267,5 цнт з 1 га. Колгосп «Пам'ять Ілліча», а також тваринницька ферма колгоспу ім. Сталіна, де від кожної корови в передвоєнній п'ятирічці отримували по 2230 літрів молока, були занесені в Почесну книгу ВСХВ.

У 1940 р. в колгоспах села збирали в середньому по 14,7 цнт зернових культур, в т. ч. по 12,4 цнт озимої пшениці. У тому ж році зібрали по 18,6 цнт ячменю, по 18,5 цнт вівса з 1 га [1158-1159, с. 758]. Надої молока від корови в колгоспах села в передвоєнній п'ятирічці складали в середньому 2,5 тис. кг [1158-1159, с. 583, 584]. Збільшилася і оплата праці колгоспників: напередодні Великої Вітчизняної війни вони отримали на трудодень близько 4 кг хліба і більше 2 рублів. За роки Радянської влади відбулися величезні зміни в житті села. Десятки сімей новомаячковцев переселилися в нові добротні будинки, в селянський побут міцно увійшли електрика, радіо, кіно. У 1935 р. були побудовані нові приміщення для лікарні (на 25 ліжок) і аптеки. Про здоров'я трудівників села дбали 2 лікаря, 7 медпрацівників з середньою спеціальною освітою та 10 осіб молодшого медперсоналу [756, л. 76], працювала аптека. У двох початкових, чотирьох неповних середніх і середньої (з 1934 р.) школах 64 вчителі навчали 1080 учнів. До 1936 р. повністю була завершена ліквідація неписьменності. В селі діяли 4 клуби й бібліотека, фонди якої налічували 10 тис. примірників книг. Але мирна творча життя трудівників села була перервана віроломним нападом гітлерівської Німеччини на Радянський Союз. Жителі Нової Маячки, як і весь радянський народ, піднялися на боротьбу з ненависним ворогом. Більше 1500 чоловік пішло на фронт, для Червоної Армії з Новомаячковской автоколони було надіслано 78 автомашин, з колгоспів - 620 коней. В кінці літа 1941 р., з наближенням фронту почалася евакуація колгоспного худоби, техніки, хліба. У Сальський степу Ростовської області (в колгосп «Друга п'ятирічка») було переправлено більше 600 корів і 3 тис. овець [191, л. 1].

10 вересня 1941 гітлерівці окупували Нову Маячку. З перших днів «хазяйнування» фашисти ввели «новий порядок». Постійно вивішувалися накази німецького командування, оголошення, повні погроз на адресу радянських людей. Арешти, розстріли, грабунки стали повсякденним явищем. Окупанти відправляли до Німеччини цінне майно, хліб, худобу. Тільки протягом 1941-1942 рр.. вороги відібрали у населення 236 корів, велика кількість телят, свиней, овець, кіз, птиці. За час окупації на каторжні роботи до фашистської Німеччини були насильно вивезені 296 жителів. Більшість з них загинуло, в село повернулися тільки 48 чоловік. Гітлерівці розстріляли місцевих активістів Н. А. Новикова, М. А. Натан, І. І. Галича, М. М. Сеніна та інших. Населення, ризикуючи життям, надавало фашистам всіляке опір, саботувало накази окупаційної влади. Для боротьби з ворогом був створений підпільно-патріотичний загін з 38 чоловік. Гітлерівцям вдалося заарештувати і знищити більшість членів загону [190, л. 2]. Село було визначено як один із центрів зв'язку між оперативною групою С. М. Хазановича, перекинутою на територію області за наказом Військової Ради Південного фронту, і партизанським загоном під командуванням Е. Е. Гірського. Основна явочна квартира знаходилася на вул. Садовій, 86, у П. Є. Шахової, запасні явки - у М. Данильченко та Є. В. Випирайло [1204, с. 103, 106]. Однак членам групи С. М. Хазановича не вдалося скористатися явками - всі вони загинули від рук фашистських карателів.

2 листопада 1943 частини 87-ї гвардійської стрілецької дивізії під командуванням полковника К. Я. Тимчіка звільнили Нову Маячку від німецько-фашистських загарбників. В боях за село загинуло 130 радянських солдатів і офіцерів [191, л. 6; 1198, с. 214]. На фронтах Великої Вітчизняної війни билися з ворогом 1500 жителів. З них 570 - удостоєні нагород Союзу РСР. 495 чоловік загинули смертю хоробрих за свободу і незалежність Батьківщини. Капітан А. А. Рафтопулло у вересні 1941 р. командував танковим батальйоном під Москвою. Захищаючи підступи до столиці, танкісти в одному з боїв підбили 20 танків, 6 гармат, 8 автомашин з піхотою ворога. В іншому, 8-годинному бою, знищили 43 ворожих танки та багато іншої техніки і живої сили. Ворожий снаряд потрапив в танк капітана, йому обпекло обличчя і руки, але він залишився зі своїми бійцями до закінчення бою. А. А. Рафтопулло був удостоєний високого звання Героя Радянського Союзу. Він нагороджений також трьома орденами Леніна, двома орденами Червоного Прапора і багатьма іншими урядовими нагородами.  Золотою зіркою Героя Радянського Союзу відзначено уродженець Нової Маячки І. П. Мартинов. Група бійців під командуванням капітана І. П. Мартинова під час форсування річки Одер під сильним вогнем противника переправилася на протилежний берег і, зміцнившись там, відкрила вогонь по ворогу. В цьому бою артилеристи знищили танк, 12 кулеметних точок, 16 автомобілів, понад 130 ворожих солдатів і офіцерів. Нині генерал І. Н. Мартинов на пенсії, проживає в м.Москва

Всю війну пройшов з боями житель села Д. С. Сахно: звільняв Севастополь, воював в Пруссії, в числі саперів-десантників діяв у тилу ворога, борючись за звільнення литовського містечка Кельме. Має 3 бойових поранення. Д. С. Сахно відзначений кількома урядовими нагородами, в т. ч. орденом Червоного Прапора. Свято шанують жителі Нової Маячки пам'ять 495 односельчан, які віддали життя за свободу і щастя Батьківщини. Їхні імена викарбувані на стелі, спорудженої в центрі села в парку Слави, біля підніжжя її не в'януть квіти.

Відразу ж після звільнення жителі Нової Маячки під керівництвом відновили свою діяльність сільської Ради і парторганізації приступили до відновлення зруйнованого господарства. У селі майже не залишилося худоби, не було необхідної сільськогосподарської техніки. Більшість громадських будівель, житлові будинки були зруйновані, спалено приміщення середньої школи. Загальна сума збитків, завданих гітлерівцями новомаячковскім колгоспам, перевищувала 49 млн. руб. [845, л. 14, 51-57, 79-276; 851, л. 1-148; 887, л. 15-24].

На допомогу прийшла держава, надавши грошові кредити, насіннєві позики, будівельні матеріали. Новомаячковская МТС в 1944 р. отримала з братніх республік-РРФСР, Грузинської РСР - 41 трактор, 14 комбайнів, 6 молотарок. 26 культиваторів, 22 зернові сівалки.

Ще йшла війна, і жителі звільненого села прагнули всіляко допомогти Червоній Армії. У лютому 1944 р. активно провели збір коштів на будівництво танкової колони «Колгоспник Миколаївщини», а голова артілі ім. Леніна М. І. Прудському вніс 100 тис. руб. особистих заощаджень [147, л. 3; 149, л. 6; 150, л. 42].

З великим напруженням сил трудівники колгоспів, МТС працювали над відродженням села. Уже навесні 1946 р. посівні площі колгоспів досягли 80 проц. довоєнного рівня. Значну допомогу надали їм робочі промислових підприємств Херсона. У травні 1947 р. Херсонський електромашинобудівний завод направив групу кваліфікованих фахівців для роботи в Новомаячковской МТС.

В результаті вже в 1948 р. довоєнні посівні площі були повністю освоєні. Урожай зернових в 1950 р. склав 18 цнт з 1 га. Колгоспники демонстрували зразки самовідданої праці. Так, колгоспниця Горб на ділянці в 15 га зібрала по 30 цнт озимої пшениці з гектара і на кожному з 10 га виростила по 30 цнт проса [1161, с. 92]. Відразу ж після звільнення відновили діяльність установи охорони здоров'я, освіти і культури. У 1950 р. в селі функціонувала лікарня на 75 ліжок, медичну допомогу населенню надавали 48 медпрацівників, в т. ч. 8 лікарів. В 3 середніх, 2 семирічних і 2 початкових школах навчалося 1715 учнів. Працювали 104 вчителя, в т. ч. 39 - з вищою освітою.

Подальшому зміцненню економіки села сприяло укрупнення господарств. Вже в кінці 1950 р. 9 артілей об'єдналися в 4 більших господарства: ім. Леніна, ім. Сталіна та інші.

Створення економічно міцного господарства зумовило швидке підвищення ефективності сільськогосподарського виробництва. Концентрація земельних та інших матеріально-технічних ресурсів створила сприятливі умови для подальшого збільшення виробництва сільськогосподарської продукції. Вже в п'ятій п'ятирічці середньорічна врожайність зернових в колгоспах села склала 8,5 цнт з 1 га. У наступній - трудівники Нової Маячки зібрали по 15,5 цнт з 1 га.

На 100 га сільгоспугідь у п'ятій п'ятирічці було вироблено 27,2 цнт м'яса, 70,5 цнт молока. У 1957 р. на базі 4 колгоспів села був організований радгосп «Новомаячковскій». У господарстві зросла продуктивність тваринництва, середньорічне виробництво м'яса на 100 га сільгоспугідь склало 32,7 цнт, молока - 144 центнери.

Протягом 1962-1968 рр.. на території села було створено ще 2 радгоспу - «Родина» та ім. Латиських стрільців, за якими закріпили понад 35 тис. га сільськогосподарських угідь, в т. ч. 21,8 тис. га орних земель, близько 2,5 тис. га поливних. Господарства спеціалізувалися на овоче-молочному виробництві, на 60 проц. забезпечуючи виконання плану заготівель овочів у Цюрупинському районі. Розвивалося і тваринництво. На фермах радгоспів до 1 січня 1969 налічувалося 7,8 тис. голів великої рогатої худоби, 5 тис. овець. 6.4 тис. свиней, близько 17 тис. голів птиці. Велику роль у мобілізації трудівників Нової Маячки на боротьбу за подальший підйом сільського господарства відіграли рішення березневого (1965 р.) Пленуму ЦК КПРС і XXIII з'їзду КПРС. Застосування мінеральних і органічних добрив (в 1970 р. їх було внесено: понад 18 тис. цнт мінеральних і 30,5 тис. тонн органічних на 18,5 тис. га посівних площ) сприяло зростанню врожайності зернових, поліпшенню кормової бази тваринництва. Середньорічний врожай зернових в радгоспі «Новомаячковскій» склав 23,5 цнт, в радгоспі «Родина» - 22 цнт, виробництво м'яса на 100 га сільськогосподарських угідь досягла 63,6 цнт, надої на одну фуражну корову склали 2 тис. кілограмів.